On Sunday 17th November, The Basildon Sporting Village hosted the TSKUK Open Shotokan Cup Competition.

Over 180 competitors from across the country competed in both individual and team events in kata and kumite.

40 students from ESKA competed, each showing a fantastic standard of karate and sportsmanship! The high level of karate resulted in an outstanding amount of medals being won during the competition. At the end of the day ESKA students had won a total of 43 medals:

16 Gold
15 Silver
12 Bronze

Congratulations to all the medallists and thank you to all instructors, spectators and parents who helped make the day such a success.

Gold Medals

Individual Kumite Under 11 yrs 3rd-1st Kyu Male – Callum Marcham

Individual Kumite Under 11 yrs Black Belt Female – Jasmine Sargeant

Individual Kumite 11-14 yrs 5ft & Over Black Belt Male – Josh Wright

Individual Kumite 15-17 yrs 3rd-1st Kyu Female – Maya Holdsworth

Individual Kumite 15-17 yrs 9th-1st Kyu Male – Alex Rogerson

Individual Kumite 15-17 yrs Black Belt Male – Max Threadwell

Individual Kumite 15-17 yrs Black Belt Female – Reegan Green

Individual Kata 15-17 yrs 7th -1st Kyu Male – Alexander Rogerson

Individual Kumite 18 yrs + 6th-4th Kyu Male – Ben Jewiss

Individual Kata 15-17 yrs 3rd – 1st Kyu Female – Maya Holdsworth

Individual Kata 15-17 yrs Black Belt Female – Reegan Green

Individual Kata 15-17 yrs Black Belt Male – Alex Loombe

Individual Kata 18 yrs + 6th-4th Kyu Mixed – Ben Jewiss

Individual Kata 18 yrs + 3rd-1st Kyu Female – Gemma Smith

Team Kata 15-17 yrs All Grades Mixed – Molly Lambert / Reegan Green / Arwen Stewart

Team Kumite Under 15 yrs 5ft & Over Any Grade Male – Rayhan Ahmed  Josh Wright Dylan Partridge – Kelly

Silver Medals

Individual Kata Under 11 yrs Black Belt Mixed – Jasmine Sargeant

Individual Kata 11-14 yrs 3rd-1st Kyu Female – Layla Ward

Individual Kata 15-17 yrs 7th -1st Kyu Male – Seth Ahier

Individual Kata 15-17 yrs Black Belt Female – Molly Lambert

Individual Kata 15-17 yrs Black Belt Male – Max Threadwell

Individual Kata 18 yrs + 6th-4th Kyu Mixed – Lee-Ann Brewster

Team Kata Under 15 yrs Black Belt Mixed – Luca Occhionero / Alfie Hannent / Sam Snelling

Individual Kumite 11-14 yrs 5ft & Over Black Belt Female – Arwen Stewart

Individual Kumite 11-14 yrs 5ft & Over Black Belt Male – Rayhan Ahmed

Individual Kumite 15-17 yrs 9th-1st Kyu Male – Seth Ahier

Individual Kumite 15-17 yrs Black Belt Male – Alex Loombe

Individual Kumite 18 yrs + 6th-4th Kyu Male – Francis Karemo

Individual Kumite 18 yrs + 6th-1st Kyu Female – Lee-Ann Brewster

Team Kumite Under 15 yrs 5ft & Over Any Grade Male – Luca Occhionero / Alfie Hannent

Sam Snelling

Team Kumite 15-17 yrs Any Grade Female – Reegan Green / Arwen Stewart / Molly Lambert

Bronze Medals

Individual Kata Under 11 yrs 6th-4th Kyu Mixed – Sidney Scott

Individual Kata Under 11 yrs Black Belt Mixed – Ella Wright

Individual Kata  11-14 yrs Black Belt Male – Luca Occhionero

Individual Kata 18 yrs + 6th-4th Kyu Mixed – Francis Karemo

Team Kata Under 15 yrs Black Belt Mixed – Dylan Partridge – Kelly / Josh Wright / Rayhan Ahmed

Individual Kumite Under 11 yrs Black Belt Female – Ella Wright

Individual Kumite 11-14 yrs 5ft & Over 3rd-1st Kyu Female – Marcelina Rozanska

Individual Kumite 11-14 yrs 5ft & Over Black Belt Female – Freya Lingham – Sutch

Individual Kumite 11-14 yrs 5ft & Over Black Belt Male – Dylan Partridge – Kelly

Individual Kumite 18 yrs + 6th-1st Kyu Female – Gemma Smith

Team Kumite Under 15yrs Under 5ft Any Grade Female – Ella Wright / Jasmine Sargeant

Team Kumite 18 yrs + Any Grade Male – Max Threadwell / Alex Loombe / Alex Rogerson

Following the TSKUK Nationals the 2019 Grand Prix has been updated, please click Nov Grand Prix 2019 to view.