ESKA was able to hold it’s first Kumite competition of 2021 on Sunday 17th October at The Dojo Norwich.

This competition was open to all members from Red Belt and above.

The competition gave the competitors the chance to show off their skills in both Team and Individual events.

A very well done to the 70+ competitors that took park.Β  A very successful day.
The results are listed below:
Junior – Male – White to Purple & White Belt – Under 7 Yrs
Gold: Oliwer Wojcik
Silver: Daniel Kondrashev
Bronze: Kyle Carvalno & Eli Taylor-Windle
Junior – Male – Yellow to Purple & White Belt – 8 to 10Yrs
Gold: Nikodem Sweich
Silver: Edgar Skazinskij
Bronze: Michal Kawecki & Albert Kaczmarek
Junior – Male – White to Purple & White Belt – 10Yrs+
Gold: John Tkal
Silver: Nathan Balcerak
Bronze: Chanderjit Singh & Saimonas Stabaitis
Junior – Male – Brown Belt & Above – 10Yrs+
Gold: Ernest Skazinskij
Silver: Joshua Yeomans
Bronze: Joseph Pereira & Joshua Everett
Junior – Female – White to Purple & White Belt – Under 9Yrs
Gold: Olivia Borek
Silver: Milana Rubina
Bronze: Sabrina Sakutyte & Katrina Sakutyte
Junior – Female – Brown Belt & Above – 8 to 10Yrs
Gold: Lena Gryczaniuk
Silver: Lily Nudd
Bronze: Sidney Scott & Kaja Laskowska
Junior – Female – White to Purple & White Belt – 10Yrs+
Gold: Kristina Samsonova
Silver: Emilija Buivydaite
Bronze: Milana Rubina
Junior – Female – Brown Belt & Above – 11Yrs+
Gold: Alina Rubina
Silver: Jasmine Sargeant
Bronze: Amelia Winiarska & Martha Selby
Junior – Male – Team Kumite
Gold: N Balcerak / J Tkal / L Tkal
Silver: Singh / Skarzinskij / Stabaitis
Bronze: J Minis / L Scott / A Bunyi & T Paul / N Jarred
Junior – Female – Team Kumite
Gold: A Rubina / M Rubina / K Samsonova
Silver: M Selby / E Wright/ J Sargeant
Bronze: L Nudd / E Fuller / A Winiarska & K Laskowska / S Scott / L Gryczaniuk
Cadet – Male – Kyu Grades
Gold: David Swiech
Silver: Patryk Godzisz
Bronze: Timofej Kabak & Christos Rosis
Cadet – Male – Dan Grades
Gold: Josh Wright
Silver: Alfie Hannent
Bronze: Matthew Everett & Alex Rogerson
Cadet – Female – Dan Grades
Gold: Adriana Peiseneice
Silver: Marcelina Rozanska
Bronze: Gaia Dreisin-Moss
Cadet – Male – Team Kumite
Gold: J Wright / A Hannent / A Rogerson
Silver: T Kabak / D Swiech / P Godzisz
Adult – Male – White to Purple & White Belt
Gold: Mariusz Balcerak
Silver: Stephen Dye
Bronze: Maciej Bogacki
Adult – Male – Brown Belt & Above
Gold: Francis Karemo
Silver: Ben Jewiss
Bronze: Mark Jarred & Filip Dombowski
Keep an eye out for updates on the next competition, and remember you have to be ‘In It, to Win It!’