On Sunday 22nd January 2017 we held our first Interclub competition of the year. This competition was a Kata only event with categories for Heian Kata, Tokui Kata & Team Kata. Once again the competition was heavily attended with over 150 students taking part in 32 categories. As always there was a great display of Karate, Sportsmanship & Teamwork.

Below is the full list of results:

Individual Events

1st

2nd

3rd

Heian Kata Under 10 yrs Male and Female 10th—7th Kyu

Liliana Furmaniak

Kamile Zubovaite

Killian Engamba

Heian Kata Under 10 yrs Male and Female 6th—4th Kyu

Alina Rubina

Ella Wright

Matthew Everett

Heian Kata Under 10 yrs Male and Female 3rd Kyu+

Udon Leathersich

Isabella Brown

Micah Avowlanu

Heian Kata 10—13 yrs Male and Female 10th– 4th Kyu

Timofej Kabak

Kacper Leszczynski

Kacper Wielgosz

Heian Kata 10 –13 yrs Male 3rd—1st Kyu

Luca Occhionero

Maadhesh Shanthakumar

Dylan Partridge-Kelly

Heian Kata 10—13 yrs Female 3rd—1st Kyu

Shannon Marment

Adriana Peiseniece

Lara Holden

Heian Kata 10—13 yrs Male Dan Grades

Max Threadwell

Leo Jones

Daniel Amador-Clarke

Heian Kata 10—13 yrs Female Dan Grades

Molly Lambert

Reegan Green

Arwen Stewart

Heian Kata Cadets Male and Female 9th—1st Kyu

Lawrence Atkins

Kornelia Malczewska

Callum King

Heian Kata Cadets Male Dan Grades

Josh Spruce

Alex Loombe

Matthew Potter

Heian Kata Cadets Female Dan Grades

Mahisha Ahmed

Gabby Forrest

Joanna Crane

Heian Kata Adults Male and Female 9th—5th Kyu

Amelia Vale

Tim Green

Paul Stewart

Heian Kata Adults Male and Female 4th—1st Kyu

Sarah Frank

Klara Haluzova

Adrian Wise

Heian Kata Adults Male and Female Dan Grades

Rebecca Bond

Anna Machtylska

Andrei Skarzynskiy

Tokui Kata Under 10 yrs Male and Female 10th—7th Kyu

Liliana Furmaniak

Kamile Zubovaite

Killian Engamba

Tokui Kata Under 10 yrs Male  and Female 6th—4th Kyu

Alina Rubina

Patryk Kojro

Matthew Everett

Tokui Kata Under 10 yrs Male and Female 3rd Kyu+

Udon Leathersich

Isabella Brown

Micah Avowlanu

Tokui Kata 10—13 yrs Male and Female 9th—4th Kyu

Timofej Kabak

Kacper Leszczynski

Grace Twigge

Tokui Kata 10—13 yrs Male 3rd—1st Kyu

Luca Occhionero

Dylan Partridge-Kelly

Ethan Jones

Tokui Kata 10—13 yrs Female 3rd—1st Kyu

Shannon Marment

Lana Clark

Adriana Peiseniece

Tokui Kata 10—13 yrs Male Dan Grades

Max Threadwell

Leo Jones

Joshua Wright

Tokui Kata 10—13 yrs Female Dan Grades

Reegan Green

Molly Lambert

Arwen Stewart

Tokui Kata Cadets Male and Female 10th—1st Kyu

Lawrence Atkins

Callum King

Victorija Golenkova

Tokui Kata Cadets Male Dan Grades

Josh Spruce

Alex Loombe

Max Clay

Tokui Kata Cadets Female Dan Grades

Joanna Crane

Gabby Forrest

Mahisha Ahmed

Tokui Kata Adults Male and Female 10th—5th Kyu

Daniel Ion

Paul Stewart

Tim Green

Tokui Kata Adults Male and Female 4th—1st Kyu

Shane Frank

Saifon Hicks

Stacy Robertson

Tokui Kata Adults Male and Female Dan Grades

Rebecca Bond

Anna Machtylska

Josh Fowles

Team Kata Junior Male and Female 10th—4th Kyu

Patryk Kojro

Matthew Everett

Kacper Leszczynski

Alina Rubina

Patryk Godzisz

Ernest Skarzynskiy

Timofej Kabak

Kacper Wielgosz

Konrad Wielguszewski

Team Kata Junior Male and Female 3rd Kyu+

Shannon Marment

Reegan Green

Molly Lambert

Leo Jones

Sam Snelling

Josh Wright

Blake Spencer

Udon Leathersich

Luca Occhionero

Team Kata Cadets Male and Female All Grades

Max Threadwell

Max Clay

Alex Loombe

Patrick Matthews

Matthew Potter

Elliot Dronfield

Mahisha Ahmed

Gabby Forrest

Joanna Crane

Team Kata Adults  Male and Female All Grades

Pawel Kutermankiewicz

Andrej Skarzynskiy

Kristine Rubina

Daniel Ion

Paul Stewart

Tim Green

Elizabeth Everingham

Amber Affleck

Lauren Lefevre

After winning both his individual junior events and moving up to the cadet category for Team Kata, which he also won, the judges decided that Max Threadwell would receive the ‘Competitor of the Day’ trophy for his outstanding triple gold performance.

Please click HERE for the 2017 Junior Grand Prix